Eğitim

Ceylanpınar Büyükçaylı Sakinleri İsyanda: Verilen Sözler Yerine Getirilsin

Ceylanpınar’a bağlı Büyükçaylı Mahallesi’nin yol sorunu hala çözülemedi. Ceylanpınar Belediyesi’nin “Bizim sorumluluk alanımızda değil” dediği yola sessiz kalan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu tutumu anlaşılır gibi değil. Köye kış mevsiminin gelmesiyle birlikte dış dünya ile bağlantısı kesiliyor.

Ceylanpınar’a 52 kilometre uzaklıkta bulunan Büyükçaylı kırsal mahallesinde yaşayan öğrenciler kış ayının gelmesi ve yağmurların bastırmasıyla, okula gitmek için, her gün kilometrelerce çamurlu yollarda yürümek zorunda kalıyor.

KÜÇÜK BEDENLER YOLLARDA ÜŞÜYÜR

Kilometrelerce yolu aşarak okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin içinde ilkokul öğrencileri de bulunurken, minik öğrenciler yarım saat gidiş, yarım saat dönüş yolunda ayakların ıslanması yüzünden donma seviyesine geliyor. Zorluklar içerisinde okumaya çalışan öğrenciler, böyle devam ederse okulu bırakmak zorunda kalacaklarını belirtiyorlar. Konuyla alakalı açıklamada bulunan bir öğrenci, her gün okula çamurda yürüyerek gitmek zorunda kaldıklarını belirterek “Her gün ayaklarımız hem sabah, hem akşam ıslanıyor. Hasta oluyoruz. Yollarımız için hiç bir şey yapmıyorlar, yollarımızın artık yapılmasını istiyoruz. Bu çamurlara artık katlanamıyoruz. Yıllardır bu hep böyle devam ediyor” dediler.

BAŞVURULAR YANITSIZ KALDI

Yollarının yapılmasını için dilekçeler verdiklerini ama hiç kimsenin oralı olmadığını söyleyen köy sakinleri “Yollarının yapılması için Ceylanpınar Belediyesi ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe verdik. Ceylanpınar Belediyesi bize diyor büyükşehir yapacak, büyükşehir de diyor Ceylanpınar Belediyesi yapacak. Topu birbirine atıyorlar, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yani böyle devam ederse çocuklarımız okulu terk edecek” ifadelerini kulandılar.

OY ZAMANI GELİNCE NAMUS SÖZÜ VERİYORLAR

Çocukları gibi kendilerinin de büyük sıkıntı çektiğini ifade eden köylüler, yetkililerin sorunun çözümü için çaba göstermesini istediler. Defalarca gerekli mercilere başvurduklarını belirten köy sakinleri, her hangi bir sonuç alamadıklarını belirtti. Duruma isyan eden köylüler “Yağan yağmur bizi perişan ediyor. Birçok çocuğumuz okulu çamurlu yol yüzünden bıraktı. Hastalarımızı şehre götüremiyoruz. Öğretmenler okula gelemiyor. Hastalarımızı traktörle bile götüremiyoruz. Oy zamanı gelince namus sözü veriyorlar. Seçim zamanı baba diyenler hani nerede. Seçim bitince her şey bitiyor. Bizim tek isteğimiz bize verilen sözlerin yerine getirilmesi ve yetkililerin bize bu konuda yardımcı olmalarıdır” diye konuştular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı