Güncel

Ceylanpınar Belediyesi Barış Pınarı Harekâtı’nda Yalnız Bırakıldı

Ceylanpınar Belediyesi, Barış Pınarı Harekâtı’nın hazırlandığı günden itibaren, belediyenin tüm imkânlarıyla askeri birliklerin hizmetinde oldu ve kısıtlı imkânlara rağmen harekâtın ilk gününden beri tüm ekipleriyle dimdik ayakta durdu. Ama maalesef Türkiye İhracatçılar Meclisi, AFAD, Kızılay, herhangi bir belediye veya sivil toplum kuruluşundan destek görmedi.

CEYLANPINAR’A ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILDI

Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasıyla Ceylanpınar’da hareketli günler yaşandı. Sınır ötesindeki PKK/PYD’lilerin temizlenmesi, bölgenin istikrara kavuşması ve Suriyelilerin güvenle evlerine dönmeleri amacıyla sürdürülen operasyon başarılı bir şekilde devam etti. 9 Ekim’de başlayan operasyonla birlikte Ceylanpınar’da vatandaşların can güvenliğinin korunması amacıyla vatandaşlar süratle tahliye edildi. Neredeyse ilçenin tamamına yakını ilçeyi boşaltırken vatandaşların büyük bir kısmı yakınlarına, bir kısmı da valiliğin belirlemiş olduğu yurt ve pansiyonlara yerleştirildi. Vatandaşlar yaklaşık 20 gün boyunca ilçe dışında yaşamak zorunda kaldı. Bu süre zarfından esnaf iş yapamadı. Zaten işsizliğin had safhada olduğu ilçe 20 günde büyük bir mağduriyet yaşadı.

CEYLANPINAR BELEDİYESİ KASTEN YALNIZ BIRAKILDI

Ceylanpınar Belediyesi de operasyonunun başladığı ilk günden itibaren bütün imkânlarını seferber etti ve hala da bu imkânlar Rasulayn’da kullanılmaya devam ediyor. Belediyenin bütün imkânları operasyon kapsamında kullanılınca haliyle ilçede de hizmetler yavaşladı. Barış Pınarı Harekâtının başlamasıyla birlikte Ceylanpınar Belediyesi sahada işin yükünü sırtladı. İlçeye havanlar düşerken bütün belediye personeli canla başla çalıştı. Belediyenin bütün araçları gerek halkın tahliyesinde ve gerekse askeri personelin emrinde çalıştı. Tüketilen yakıt bir yana operasyon kapsamında yapılan masraflar Ceylanpınar Belediyesi’nin boyunu aştı. Ancak vatan ve millet için bunca yükün altına giren Ceylanpınar Belediyesi’ne hiç bir kurum, kuruluş, belediye, bürokrat destek vermedi. Operasyonun başladığı günden bugüne Ceylanpınar Belediyesi’ne bir kuruş yardım yapılmadığı öğrenildi.

AKÇAKALE’YE 35 TIR YARDIM GELDİ, CEYLANPINAR’A DÜŞMEDİ

61 ihracatçı birliği, 13 genel sekterliği ve 27 sektörü ile 85 bine yaklaşan ihracat ailesinin çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Barış Pınarı Harekâtının sürdüğü il ve ilçelere 35 tır yardım gönderildi. Ancak her ne hikmetse bu 35 tır yardımdan bir tır bile Ceylanpınar’ın payına düşmedi. Akçakale ilçesine PKK/YPG’li teröristlerce atılan havan ve roketlere hedef olarak mağdur olan ailelere İyi Kalpler Yardımlaşma ve Kültür Derneği erzak yardımında bulundu. Akçakale’de 3 bin 500 Suriyeli aileye ekmek yardımı yapıldı. Kuveyt merkezli bir dernek tarafından temin edilen ekmekler Akçakale Belediyesi’ne teslim edildi.

BAKANLAR 13 VE 16. GÜNDE GELEBİLDİLER

Başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Şanlıurfa’ya ve hatta Akçakale’ye gitmelerine rağmen Ceylanpınar’a uğramadılar. En kritik nokta olmasına rağmen ve halkın devletin şefkat eline muhtaç olduğu bir dönemde Ceylanpınar’a uğranılmaması vatandaşlar arasında tepkiye neden oldu. Sağlık Bakanı Ceylanpınar’a operasyonun 13. gününde gelirken, Adalet Bakanı ise operasyonun 16. gününde ilçeyi ziyaret etti.

BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ, KENDİLERİNİ ALKIŞLAYACAK KİMSE OLMADIĞI İÇİN GELMEDİLER

Halkın en çok ihtiyaç duyduğu ve yanlarında görmek istedikleri halkın vekilleri de halkın yanında olmadı. 3 Milletvekili dışında hiçbir milletvekili ilçeyi ziyaret edip halkla beraber olmadı. Akıllara ‘Zor zamanda halkın yanında olunmayacaksa ne zaman olunacak’ sorusu geldi. Milletvekillerinin kalabalığa alıştığı, ilçede kimse olmadığı için de gelemedikleri de halk tarafından mizahi bir dille anlatıldı.

AK PARTİ KADEMESİ DE SAHADA YOKTU

Ceylanpınar’ın en talihsiz yanı ise Ceylanpınar Belediyesi Ak Parti Belediyesi olmasına rağmen ak kadrolardan da kimse ilçeye uğramadı. İl Başkanı Bahattin Yıldız ise bakanlar ilçeye teşrif ettikleri için kendileri ile birlikte geldi.

AFAD, KIZILAY VE YARDIM KURULUŞLARI HAREKETE GEÇMEDİ

Ceylanpınarlı vatandaşlar 20 gün boyunca mağdur oldu. Bazı vatandaşlar evini, dükkânını muhafaza etmek için ilçeden ayrılmadı. Ancak düşen havanlar dolayısıyla dışarıya da çıkamadı. Alışverişin durma noktasına geldiği ilçeye ne AFAD, ne Kızılay ne de herhangi bir yardım kuruluşu yardım yapmadı.

SADECE ‘BAŞ SAĞLIĞINA’ GELDİLER

Barış Pınarı Harekâtı’nın başlatılmasının ardından Suriye’deki örgütler tarafından atılan roketler sonucu Ceylanpınar’da 3 kişi şehit oldu, onlarca kişi de yaralandı. Üzücü olayların ardından kente gelen bazı Şanlıurfa Milletvekilleri, Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne giderek yaralıları ziyaret ettiler. Doktorlardan yaralıların durumu hakkında bilgi alan vekiller, yaralı ve yaralı yakınlarına geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Ayrıca vekiller, şehit düşen ailelere baş sağlığı dileklerini ilettikten sonra halktan büyük tepki almaya başladılar. Milletvekillerinin sadece ‘Başınız sağ olsun’ demekle yetindiklerini belirten vatandaşlar “Oysa biz, başımızda olsunlar istiyoruz. Biz onlara millet olarak vekâlet verdik. Niye verdik; bizim verdiğimiz vergilerden maaşınızı alın, bizim refahımız ve huzurumuz için çalışın diye. Protokollerde milleti temsil etmek, milletvekilliği değildir. Ne istediyseniz millet olarak verdik. Oy verdik, vergi verdik. Oysa vekiller dönüp de ‘bir derdiniz var mı’ diye sormuyorlar” ifadelerini kullandılar.

Haber: Bilal Tepedelen

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı