Kültür-Sanat

Ceylanpınar’daki Öğretmenlerden, Mevsimlik Tarım İşçisi Çocuklar İçin ‘Kısa Film’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevsimlik tarım işçisi çocuklara yönelik son yıllarda yaptığı çalışmalara destek vermek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bir grup öğretmenin sosyal medyada yayınladığı video, izlenme rekorları kırıyor.

Mevsimlik Tarım İşçisi Çocuklar İçin çekilen kısa filmin yönetmenliğini yapan Ceylanpınar Yoncalı İlkokulu Öğretmeni Mehmet Sait Odabaş “Bu çocuklar gittikleri yerlerdeki okullarda misafir öğrenci olarak kabul edilmektedirler. Bakanlığımız bu konuyla yakından ilgilenip takibini yapmaktadır. Son yıllarda da okullaşma oranında ciddi artış sağlanmıştır. Bizde bir nebze de olsa farkındalık oluşturup bilinç uyandırmak istiyoruz” dedi.

Öğretmen Odabaş “Yoncalı Köyü’ne Sınıf Öğretmeni olarak ilk geldiğimde öğrencilerimle birlikte; hem öğrencilerime hem geleceğe dönük bir hatıra bırakmak amacıyla düşünmeye başladım. Öyle bir şey olmalıydı ki hem bize hatırası kalsın, hem de keyifle yapabileceğimiz bir uğraş olsun. Bu düşüncelerle kısa film çekmeye karar verdim ve bunu da ilk olarak öğretmen arkadaşlarımla paylaştım. İş kısa film olunca ve eğitimci birisi işe koyulunca amacımız bu sefer hatıradan da öteye geçip bu coğrafyanın bir eğitim sorunu olan mevsimlik çocuk işçilere dikkat çekme fikri bizde uyandı. Bakanlığımızın bu konuda ne kadar hassas davranıp üzerine çeşitli uygulamaları harekete geçirdiği ve okullaşma oranında epey yol kat ettiği bir dönemde, bu fikir bize mantıklı geldi. Hem Bakanlığın çalışmalarına destek olmak, hem mevsimlik çocuk işçilere dikkat çekmek, hem de bize hatırası kalacak bir işe imza atmak. Mayıs filmi 2019 yılının Mayıs ayında bu düşüncelerle çekildi.  Biz de Yoncalı Köyü öğretmenleri olarak güzel bir ekip kurduk. Abdullah Ünal,  Eylem Küçük, Tansu Koçak, Büşra Kara, Hüseyin Eroğlu’nun yanı sıra, birçok öğretmen arkadaşlardan da destek aldık” ifadelerini kullandı.

Haber: Bilal Tepedelen

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı