Güncel

AFAD’DAN “GÜVENLİ BİNADA OTUR Kİ CANIN SAĞOLSUN” EĞİTİMİ

Şanlıurfa İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, afetlerde oluşabilecek zararları engellemenin yolunun, yaşadığımız binaların afetlere dayanıklı olmasından geçtiğine dikkat çekmek için eğitimlere başladı.

Şanlıurfa İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından Aralık ayı teması olan ”Bina Güvenliği” teması ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Amirleri ile beraber, 2002 Vakıflar İlkokulu Müdürlüğü’nde deprem, yangın, sel ve taşkın gibi afetleri de dikkate alınarak, vatandaşların depremlerden korunması için alması gereken tedbirler paylaşıldı.

Şanlıurfa İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Aralık ayı teması olan ”Bina Güvenliği” teması kapsamında, binaların afetlere karşı dayanıklı olmasının önemi vurgulanacak. Vatandaşlara, binalarının yapı güvenliği ile ilgili olası risklerini incelemeleri ve sadece güvenliğinden emin oldukları binalarda oturma ve çalışma çağrısı yapılacak.

Yapısal olmayan risklerin de değerlendirilmesinin önemini vurgulayan Şanlıurfa İl Afet Acil Durum Müdürü Mahmut Sönmez, yaşam alanlarında yapılacak Tehlike Avı ile can ve mal kayıplarının azaltılabileceğini belirtti. Sönmez, Şanlıurfa İl Afet Acil Durum Müdürlüğü olarak oluşabilecek depremlerden korunmak için vatandaşların alması gereken önlemleri içeren bir eğitim düzenliyoruz. Depremden önce, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler büyük önem taşıyor. Öncelikle kendilerini ve ailelerini korumak isteyen vatandaşların, deprem öncesinde alabileceği basit, ancak hayati önlemler bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Alınacak yaşamsal önlemlerin başında, vatandaşların oturduğu evin depreme dirençli olması gerektiğini belirten Şanlıurfa İl Afet Acil Durum Müdürü Mahmut Sönmez “Vatandaşların oturacakları evi kiralama veya satın alma durumunda evin büyüklüğü, manzarası veya konumu dışında yapı güvenliği açısından da araştırılması gereklidir. Evin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve yapı kullanma izin belgesinin bulunduğu teyit edilmelidir. Ayrıca, sonradan binaya etki edebilecek bir değişiklik yapılıp yapılmadığı soruşturulmalı, mümkünse binanın çevresinde kaçak yapılar bulunup bulunmadığını sözlü olarak öğrenmek gereklidir. Çünkü bu durumların hepsi evinizin, depreme dayanıklı olmasına etki edebilecektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı