Güncel

DSİ: Ceylanpınar-Viranşehir Bölgesinde Çalışıyoruz. Çiftçi: Biz Neden Görmüyoruz?

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Ceylanpınar-Viranşehir bölgesini de kapsayan Mardin depolamasının inşaatını sürdürüyor ancak bu çalışmalar bir türlü neticeye varılamıyor.

DSİ, Viranşehir bölgesinde yapmayı planladığı modern sulama sistemini bir türlü hayata geçiremiyor. Geçtiğimiz yıl faaliyete girmesi planlanan sulama sistemi hala tamamlanamadı. Çalışmaların çok ağır ilerlemesinden şikayet eden vatandaşlara karşılık, DSİ her seferinde inşaatın devam ettiği yönünde açıklamalar yapıyor. Sulama gibi, toplulaştırma çalışmaları da ağır aksak yürürken, DSİ her seferinde belli bölgelerde bu çalışmayı sürdürüyor. Arazi sahipleriyle görüşüp toplulaştırma çalışmalarının başlatılacağını belirten DSİ, söz verdiği bölgelerin büyük bir kısmında bu çalışmalara başlamadı.

DSİ’nin yaptığı açıklamaların havada kaldığını öne süren çiftçiler, somut olarak bir çalışma görmediklerini belirtiyor. Ceylanpınar-Viranşehir bölgesinde toplulaştırmayı bekleyen binlerce dönüm arazide hala bir çalışma başlatılamadı. Aynı şekilde sulama projesi için de yıllardır söz verilmesine rağmen suyun gelmediğini söyleyen çiftçiler, DSİ’den somut bir adım beklediklerini söylüyor.

DSİ: İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

DSİ, yaptığı yazılı açıklamada, Mardin’in Derik ilçesindeki Mardin Depolaması inşaatının devam ettiğini belirtti. DSİ’nin geçtiği bilgiye göre, 1. Kademe inşaatı ile 135,04 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olacak. Her seferinde ‘yapılacak’ şeklinde geçilen bilgilere tepkiler artarken, bu çalışmaların neden sonuçlanamadığı merak ediliyor. Çiftçiler de arazilerinin suya kavuşturulmasını beklerken, daha önce verilen sözlerin tutulmasını istiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı